Ortodoncija: Ključ za savršen osmeh

Ortodoncija: Ključ za savršen osmeh

U stomatološkoj ordinaciji Dr Jelić Bijeljina možete dobiti najsavremeniju ortodontsku terapiju pomoću koje će vaš osmeh postati blistaviji i lepši. Na jednom mestu nudimo sve vrste  najsavremenijih ortodontskih rešenja za vas.

Šta je ortodoncija?

Ortodoncija je grana stomatologije koja se bavi dijagnozom, prevencijom i lečenjem nepravilnosti u položaju zuba i vilica. Glavni cilj ortodoncije je postizanje optimalne funkcije i estetike usta i lica, poboljšavajući ne samo izgled osmeha, već i opšte oralno zdravlje. Ortodonti koriste različite metode i aparate kako bi korigovali nepravilnosti  u zagrizu (međusobnom položaju gornjih i donjih zuba) i položaju zuba kako bi se postigao funkcionalno i estetski prihvatljiv osmeh. Ortodoncija koristi različite aparate i tehnike za ispravljanje svih ortodontskih problema, uključujući metalne bravice, keramičke bravice, folije za ispravljanje zuba, i retencione aparate. Tretmani u ortodonciji mogu trajati od nekoliko meseci do nekoliko godina, u zavisnosti od težine problema i željenih rezultata. Osim što koriguje estetske probleme, ortodoncija može poboljšati i funkciju usta i vilica, što može imati pozitivan uticaj na oralno zdravlje i opštu dobrobit pacijenta. Ortodoncija može rešiti probleme sa žvakanjem, govorom i čak smanjiti bolove u vilici povezane sa temporomandibularnim poremećajima. U ordinaciji Dr Jelić, pristupamo svakom pacijentu individualno, kreirajući planove lečenja koji odgovaraju njihovim specifičnim potrebama i ciljevima.

Vrste ortodontskih aparata:

Fiksna proteza za ispravljanje zuba

Fiksna proteza je ortodontski aparat koji se koristi za ispravljanje nepravilnosti u položaju zuba i

zagrižaju. Ovaj aparat sastoji se od metalnih ili keramičkih bravica koje se lepe na spoljnu površinu zuba, kao i lukova koji povezuju bravice i vrše pritisak na zube kako bi ih postepeno pomerili u željeni položaj.

Evo nekoliko ključnih karakteristika fiksne proteze:

Bravice: Bravice su male metalne ili keramičke pločice koje se lepe na prednju površinu zuba

pomoću posebnog dentalnog lepka. One služe kao “rukavice” u koje se stavlja ortodontski luk.

Ortodontski lukovi: Lukovi su fleksibilne metalne žice koje se provlače kroz bravice i vrše pritisak na zube kako bi ih postepeno pomerili u pravilan položaj. Lukovi se redovno menjanju tokom tretmana kako bi se postigao željeni rezultat.

Gumice: Gumice se koriste za povezivanje lukova i bravica i za držanje bravica na mestu. One

mogu biti različitih boja i mogu se menjati tokom tretmana kako bi se postigao željeni estetski izgled.

Elastični ligamenti: Elastični ligamenti se koriste za primenu dodatnog pritiska na određene zube ili grupu zuba radi boljeg kontrolisanja njihovog kretanja.

Fiksna proteza je efikasan način za ispravljanje različitih vrsta nepravilnosti u položaju zuba i zagrižaju, uključujući krive zube, nepravilan zagrižaj i problem sa vilicama. Stomatolog će prilagoditi fiksnu protezu svakom pacijentu prema individualnim potrebama i ciljevima tretmana.

Koliko dugo se nosi fiksna proteza?

Trajanje nošenja fiksne proteze može varirati u zavisnosti od težine problema koji se tretiraju, individualnih potreba pacijenta i željenih rezultata. Uobičajeno, nosi se od 1 do 3 godine, ali može biti i duže u složenijim slučajevima.

Evo nekoliko faktora koji utiču na trajanje nošenja fiksne proteze:

Težina problema: Ako su problemi sa položajem zuba ili zagrižajem složeniji, može biti potrebno više vremena da se postignu željeni rezultati.

Saradnja pacijenta: Važno je da pacijent prati uputstva stomatologa i redovno održava higijenu

usta i zuba tokom nošenja fiksne proteze. Nepoštovanje uputstava ili nedovoljna briga o protezi može produžiti trajanje tretmana.

Redovne posete stomatologu: Stomatolog će redovno pratiti napredak tretmana i prilagođavati protezu prema potrebi tokom poseta. Redovne posete stomatologu su ključne za postizanje efikasnih rezultata.

Individualni faktori: Individualni faktori poput brzine kojom se zubi kreću ili odgovora tkiva na

tretman mogu uticati na trajanje nošenja fiksne proteze. Nakon što se postignu željeni rezultati, pacijent obično nosi retentivni aparat (poput fiksnog ili izvađivnog retajnera) kako bi se održao postignuti položaj zuba. Redovno nošenje retajnera prema uputstvima stomatologa važno je za održavanje postignutih rezultata na duže staze.

Higijena fiksne proteze

Higijena fiksne proteze je veoma važna kako bi se sprečilo nakupljanje bakterija, plaka i ostataka hrane, što može dovesti do karijesa, gingivitisa ili drugih problema sa zubima i desnima. Evo nekoliko ključnih saveta za održavanje higijene fiksne proteze:

Redovno četkanje zuba: Četkajte zube najmanje dva puta dnevno, idealno nakon svakog obroka. Koristite meku četkicu za zube i fluoridni zubni pastu. Obratite pažnju na svaku površinu zuba, uključujući oko bravica i ispod ortodontskih lukova.

Korišćenje interdentalnih četkica ili konca za zube: Koristite interdentalne četkice ili konac za zube kako biste očistili prostor između zuba, ispod ortodontskih lukova i oko bravica. To će vam pomoći da uklonite plak i ostatke hrane koji se mogu nakupiti na teško dostupnim mestima.

Upotreba oralnog ispiranja: Koristite oralno ispiranje bez alkohola kako biste dodatno očistili usta i uklonili bakterije. Ovo može biti posebno korisno za osobe koje nose fiksnu protezu.

Izbegavanje lepljive i tvrde hrane: Izbegavajte hranu koja može ostati zaglavljena između bravica ili oštetiti protezu, poput žvakaćih guma, tvrdih bombona ili lepljivih grickalica.

Redovne posete stomatologu: Redovno posećujte svog stomatologa kako biste kontrolisali stanje zuba, desni i proteze. Stomatolog će moći da prati vaš napredak tretmana i pruži vam savete za održavanje oralnog zdravlja.

Pravilna higijena fiksne proteze ključna je za održavanje zdravih zuba i desni tokom tretmana ortodoncije. Nepravilna higijena može dovesti do neželjenih komplikacija i produžiti trajanje tretmana.

Mobilni aparati u ortodonciji

Mobilni ortodontski aparati su ortodontski aparati koji se mogu izvaditi iz usta, za razliku od fiksnih proteza koje ostaju stalno pričvršćene na zube. Ovi aparati se obično koriste kod dece ili adolescenata kako bi se korigovali određeni problemi sa položajem zuba ili vilica. Mobilni aparati u ortodonciji pružaju fleksibilnost i mogućnost kontrole za pacijente i stomatologe. Oni se mogu prilagoditi individualnim potrebama pacijenta i koristiti kao deo kompleksnih ortodontskih planova lečenja. Redovne posete stomatologu i pravilna upotreba mobilnih aparata ključni su za postizanje efikasnih rezultata.

Kada se stavljaju mobilni aparti u ortodonciji?

Mobilni aparati u ortodonciji se obično stavljaju u određenim situacijama i fazama tretmana,

uključujući:

Pred ortodontski tretman: Mobilni aparati se ponekad koriste pre početka fiksne ortodontske

terapije kako bi se pripremilo okruženje u ustima i omogućili bolje uslove za kasnije korekcije.

Na primer, ekspandatori se mogu koristiti za proširenje gornje vilice pre početka fiksnog tretmana.

Faza pre-fiksne proteze: U nekim slučajevima, mobilni aparati se koriste kao deo terapije pre postavljanja fiksne proteze kako bi se ispravili određeni problemi sa zagrižajem ili položajem zuba pre nego što se postave bravice i lukovi.

Post-fiksna proteza: Nakon uklanjanja fiksne proteze, pacijent može nositi mobilni retajner kako bi se očuvao postignuti položaj zuba i sprečilo njihovo ponovno pomeranje.

Intermedijska faza terapije: Mobilni aparati se takođe mogu koristiti kao privremeno rešenje

između faza složenijih ortodontskih tretmana ili kao deo terapije za određene probleme sa položajem zuba ili vilica. Tačno vreme i način korišćenja mobilnih aparata u ortodonciji zavise od individualnih potreba pacijenta, težine problema koji se tretiraju i plana terapije koji je razvio stomatolog. Stomatolog će pažljivo proceniti svakog pacijenta i prilagoditi tretman kako bi postigao najbolje moguće rezultate.

Pored ovog gore neavedenog s ponosom možemo reći da u našoj ordinaciji raspolažemo sa najsavremenijim skenerom koji nam omogućava da brzim skeniranjem stanja zuba napravimo dobar plan za dalju ortodontsku terapiju. Skener je izuzetno bitan i kod izrade ortodontskih folija za ispravljanje zuba koje se nude kao još jedna opcija u našoj ordinaciji. Folije su još jedna opcija u ortodontskoj terapiji i uglavnom se koriste kod nešto blažih ortodontskih poremećaja. Vaše je samo da dođete i poklonite poverenje nama, a mi ćemo na najbolji mogući način rešiti vaše probleme.